Весникот „Нова Македонија“ го награди Никола Ристановски

Традиционално, и годинава првиот македонски дневен весник „Нова Македонија“ ја доделува наградата „Личност на годината“ за 2016 година.

Како прв дневен весник во Македонија, вграден во темелите на државата и автентичен хроничар на сите настани и случувања со децении, до денешен ден, „Нова Македонија“ чувствува посебна обврска да ја негува традицијата и да ги вреднува напорите и постигнувањата на оние личности што на некој начин се издвоиле и придонеле за афирмација на својата држава во пошироки рамки.

Наградата се доделува од 2012-та, што значи веќе петта година по ред, а ја добиваат личности што ја обележале годината во различни области. Нашите годинешни лауреати се токму такви поединци или личности сплотени во еден тим, со заедничка цел – афирмација на државата.

Нашите победници секогаш гледаат надвор од кутијата, ги надминуваат границите и поставуваат нови граници, фокусирани се на целината и се трудат таа целина да оди понапред, шират позитивна енергија, имаат позитивен приод кон нештата, а од нивните дела и постапки зрачат инспирација и мотивираност за акција. Со еден збор, тие се наша гордост и најголеми промотори и амбасадори на Македонија во светот.

Годинава изборот се сведе на следните личности: Томи Стефановски, светски првак во маратонско пливање; Благоја Милевски, селектор на младата фудбалска репрезентација на Македонија; Никола Ристановски, актер; Кирил Христовски, научник и професор; и Драгољуб Јаќимовиќ, капитен на шаховскиот клуб Алкалоид.

Во денешното и утрешното издание во кратки црти ги претставуваме и нивните достигнувања поради кои ја заслужија оваа престижна награда, која ќе им биде доделена на посебна церемонија по празниците во текот на јануари

Никола Ристановски
ХАРИЗМАТИЧНА ЅВЕЗДА, НО И СКРОМЕН СЕМЕЕН ЧОВЕК
 
Никола Ристановски е еден од ретките актери што публиката безрезервно ги обожава. Неговото име е гаранција дека претставата ќе биде хит, а речиси секое негово појавување на сцената е проследено со овации. Ристановски е харизматична ѕвезда, но и повлечен човек од нашето маало, непосреден и шегаџија, но и мудар и одмерен.

Тој е првенец на Македонскиот народен театар, кој во оваа куќа, а и во регионот има одиграно околу 3.000 претстави. Еден од ретките актери што со својот актерски шарм и маестралност низ годините беа препознаени и во регионот пошироко.

Минатава есен беше особено актуелен со главната улога во црногорскиот филм „Игла под прагот“, за која освои и актерска награда на Босфорскиот фестивал во Истанбул. Паралелно игра во култните „Глембаеви“ и „Дервишот и смртта“ во Белград, но и во спектаклот „Мајсторот и Маргарита“, „Животот на Молиер“ и „Животот е прекрасен“ во МНТ. Во Белград неодамна беше и премиерата на „Иванов“ на Чехов, кој уште го нарекуваат „Хамлет на кирилица“ – претстава на која ѝ предвидуваат блескав фестивалски живот.

Ристановски е човекот што беше прозван дека останал нем во време на големите турбуленции изминатава година во Македонија, на што одговара дека преку својот ангажман на сцена тој секако е во епицентарот на нештата и дека не останал неискажан по ниту едно прашање.

– Човечки е да ме радуваат признанијата и наградите и би лажел кога би кажал дека не е така. Како што минуваат годините сѐ повеќе имам почит кон тоа како се чувствуваат другите. Она што се нарекува кариера, а што докрај не знам што значи не ми припаѓа само мене. Таман мислев дека сум се изнаработил и дека ќе ја преспијам наредната година, ова признание ме обврзува одново да го оправдувам – вели Ристановски за признанието што го добива од „Нова Македонија“.                  

Колумна на денот

Јазикот како друго рамниште

Пишува Артан Садику Целокупната дискусија околу Законот за јазиците мора да биде пресретната со системскиот предизвик на засебноста на категориите јазик и закон. Зашто јазикот секогаш […]

Интервју на неделата

Горан Трајковски: Македонија е зафатена од чумата на Новиот Вавилон

Тој е можеби еден од најдлабоките, најмистериозните и истовремено наједноставните луѓе во нашава државичка и пошироко. Тивок, начитан, паметен и уметник со голема театралност. Неодамна […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*