Удинезе му додели отказ на Дел Нери

Италијанскиот тренер Луиџи Дел Нери е отпуштен од Удинезе, објави денес калчолигашот од Удине.

Дел Нери е сменет поради поразот на „Фриули“ од Каљари во саботата, шести на последните девет натпревари во Серија А.

Искусниот 67-годишен фудбалер на клупата на „Зебрите“ беше 13 месеци, а претходно работел како тренер на Верона, Џенова, Јувентус, Сампдорија, Аталанта, Рома, Палермо, Порта и двапати во Киево каде се афирмираше.

Удинезе по 12. коло во Серија А е на 14. место на табелата. Во следниот круг се среќава со лидерот на Наполи.

Колумна на денот

Коѕиас

Согласно на стиховите на Василис Цицанис, Солун е град, кој секогаш во своите широки прегратки ги чува оние, кои се проникнуваат со миразот на убавината […]

Интервју на неделата

Горан Трајковски: Македонија е зафатена од чумата на Новиот Вавилон

Тој е можеби еден од најдлабоките, најмистериозните и истовремено наједноставните луѓе во нашава државичка и пошироко. Тивок, начитан, паметен и уметник со голема театралност. Неодамна […]