Убиениот поранешен јеменски претседател Салех погребан без почести

Поранешниот претседател на Јемен Али Абдула Салех вчера беше погребан во главниот град Сана, без посебни церемонии.

Салех беше убиен во снајперски напад извршен од страна на припадници на шиитските бунтовници Хути во понеделникот.

Колумна на денот

Коѕиас

Согласно на стиховите на Василис Цицанис, Солун е град, кој секогаш во своите широки прегратки ги чува оние, кои се проникнуваат со миразот на убавината […]

Интервју на неделата

Горан Трајковски: Македонија е зафатена од чумата на Новиот Вавилон

Тој е можеби еден од најдлабоките, најмистериозните и истовремено наједноставните луѓе во нашава државичка и пошироко. Тивок, начитан, паметен и уметник со голема театралност. Неодамна […]