Турција: 60 килограми експлозив пронајдени во минибус

Турските медиуми јавија дека во Истанбул денеска биле пронајдени околу 60 килограми експлозив при претрес на минибус во квартот Бахчелиевлер.

Полицијата дејствувало по претходно добиена информација. Тие го запреле минибусот за да го проверат, при што утврдиле дека внатре има околу 60 килограми експлозив од типот Ер-Де-Икс.

При акцијата биле уапсени возачот и уште едно лице, кои според некои извори биле членови на Курдската работничка партија (ПКК).

Колумна на денот

Закаснета колумна на Агрон Биба од зад грб т.е зад гроб

20/04/2018 kalimero nemapravda 0

Знам, поминаа неколку недели од последната колумна. Влегов и јас во тие води, средовечни здравствени проблеми со притисокот. Требаше да одам дури во Бурса на […]

Интервју на неделата