Судири меѓу демонстранти и полицијата во Атина

Мали групи млади луѓе денеска се судрија со грчката полиција пред почетокот на демонстрациите за одбележување на деветгодишнината кога полицајци убија тинејџер што ги предизвика најтешките нереди во Грција во последните десетици години.

Групи млади фрлаа сигнални ракети врз полициските единици за борба со нереди, кои одговороија со употреба на солзавец.

Судирите се случија пред студентските демонстрации во центарот на Атина, кои се планирани за денеска попладне.

Колумна на денот

РЕФОРМАЦИЈА

16/03/2018 kalimero nemapravda 0

Кога Мартин Лутер во 1517 година ги заковал неговите Деведесет и пет тези контра Папските индулгенции на вратата на црквата Сите Свети во Витенберг, точно […]

Интервју на неделата