Се сеќава ли некој на Станислав Петров?

Ви пренесуваме дел од колумната на Катерина Блажевска за Призма:

Деновиве додека на сите страни ѕвечка оружјето, додека се анализираат траги од хемиски напади и се најавуваат воени акции, а на светската сцена интензивно оживуваат фрагменти од Студената војна, не постои ни една домашна тема која може да го апсорбира вниманието повеќе од овие опасни тензии на хоризонтот.

Во таква (не)прилика, единствено што сакам да споделам, е приказната за Станислав Евграфович Петров, некогашниот советски офицер кој спречи потенцијална нуклеарна војна помеѓу СССР и САД. Никогаш не го доби признанието што го заслужи, но останува вистинска поука за ризиците пред кои денес се наоѓа светот.

За да се има претстава за значењето на неговото дело, важно е да се објасни времето кога тоа се случува. Тоа е есента 1983 година, во периодот на Студената војна, кога расте атмосфрата на закани од нуклеарна војна. На чинот на Петров му претходат два клучни настани. На 1 септември 1983 година советското воздухопловство соборува јужнокорејски патнички авион во близина на островот Сахалин на истокот од земјата, под изговор дека се работи за шпионски авион. Гинат 269 патници и членови на екипажот, меѓу кои и конгресменот Лоренс Мекдоналд. Американскиот претседател Роналд Реган чинот го нарекува „варварство“ и „злостор кој не смее да се заборави“.

Тоа е период кога се прават и подготовки за петдневната вежба на НАТО под кодно име „Able Archer 83“, со цел да се симулира период на ескалација на конфликти, кој може да кулминира во симулиран координиран нуклеарен напад. Од страна на тогаш тешко болниот Јуриј Андропов, и останатото раководство во Кремљ, вежбата била протолкувана како подготовка за нуклеарен напад од западните сојузници. Тоа е период кога Студената војна го доживува својот максимум.

Целата колумна на Призма на следниот линк.

Колумна на денот

Закаснета колумна на Агрон Биба од зад грб т.е зад гроб

20/04/2018 kalimero nemapravda 0

Знам, поминаа неколку недели од последната колумна. Влегов и јас во тие води, средовечни здравствени проблеми со притисокот. Требаше да одам дури во Бурса на […]

Интервју на неделата