Саакашвили повика на одржување „народно собрание“ во Киев

Поранешниот грузиски претседател и актуелен украински опозициски лидер Михаил Саакашвили денеска ги повика своите приврзаници на одржување „народно собрание“ пред зградата на Парламентот на Укранина во Киев.

– Денеска во 18.00 часот ќе се собереме тука и ќе ги објавиме нашите планови за симнување од власт на криминалната група и ќе почнеме процедура за импичмент на (претседателот Петро) Порошенко, изјави Саакашвили во обраќањето пред своите поддржувачи во протестниот камп поставен во блзина на зградата на Врховната рада.

Колумна на денот

Коѕиас

Согласно на стиховите на Василис Цицанис, Солун е град, кој секогаш во своите широки прегратки ги чува оние, кои се проникнуваат со миразот на убавината […]

Интервју на неделата

Горан Трајковски: Македонија е зафатена од чумата на Новиот Вавилон

Тој е можеби еден од најдлабоките, најмистериозните и истовремено наједноставните луѓе во нашава државичка и пошироко. Тивок, начитан, паметен и уметник со голема театралност. Неодамна […]