• За рокенрол се потребни рокери
  • Даниел Китески е првиот Македонец кој го искачи „Кардунг Ла“ во Индија
  • Пародија од отворањето на Филхармонија
  • Најпознатите реплики од македонските филмови
  • Никогаш стар за старки

Протест на албанските лекари против тестирањето

Претставници на албанските лекари денеска протестираа пред Владата во Тирана, барајќи да се откаже од најавеното нивно тестирање. Во името на лекарите, тие се пожалија дека најавата за нивно тестирање е притисок кон белите мантили. – Притисоците се максимални и апсурдни. Државата врши притисок врз белите мантили да не протестираат, но ние само бараме да се почитуваат законите, за здравство со стандарди….Лекарите масовно се против тестирањето, но не и против…

Read More >>

Украинската криза му го крена рејтингот на Путин

Популарноста на рускиот претседател Владимир Путин скокна на 86 отсто, зборуваат истражувањата од невладината организација „Левада Центар“. Неговата популарност се зголеми за 17 отсто од февруари 2014 година, пренесуваат руските медиуми. Според резултатите од истражувањето, 13 отсто од Русите не се согласуваат со политиката на претседателот или одбиле да одговорат на прашањето. Премиерот на Русија, Димитриј Медведев ужива во поддршката од 64 отсто, што е за 7 отсто помалку во…

Read More >>

Србија тоне во млеко

Србија во овој момент има повеќе од 200 илјади литри млеко на ден, велат произведувачите од Шабац и образложуваат дека увозот на големи количини млеко во прав и други млечни производи се главните причинители за вишокот. Први на удар се најдоа малите произведувачи, оние кои продаваат по 20 литрни млеко на ден. Кај нив млекарите веќе го откажаа откупот, а се зборува дека истата судбина ќе ги снајде и оние што…

Read More >>

Забранета секси рекламата за најтенкиот телефон

Агенцијата за стандарди при огласување во Велика Британија веќе неколку часа по првото емитување на рекламата за телефонот „Kazam Tornado 348“, примила десетина приговори за неа, бидејќи ја прикажува жената како сексуален објект. Компанијата веднаш реагирала и соопштила дека се обидела да истакне колку е тенок овој телефон и дека тоа е единствената „инсинуација“ што не може да се смета за сексуално навредлива. Голем дел од рекламата се однесува на…

Read More >>

Лажни полицајци ограбиле 95-годишна старица

Дека не треба да се пушти во куќата секој што ќе се претстави како полицаец, сведочи примерот на неодамнешната рекордна париска измама. „Добростоечката“ старица, 95-годишната Гариела Жорж, двајца млади ја „искрале“ без поголеми тешкотии. Тие заѕвониле на вратата и на старицата и покажале легитимација дека наводно се полициски надзорници и така влегле со неа внатре. Тука убаво разгледале што поседува, земале се што можеле да земат – во готово околу…

Read More >>

Чешка и Полска може да и помогнат на Украина со обука на војската

Чешка во иднина може да ја поддржи Украина во областа на военото искуство, професионализмот или во вршење обука, изјави чешкиот министер за одбрана Мартин Стропницки по денешната средба со полскиот колега Томаш Сиемониак во Прага. Стропницки, како што јави дописникот на МИА од Прага, потсети дека армиската логистика веќе соработува во Киев со Украинците, а веќе има испратено и помош во облека и ќебиња за тамошната војска. Стропницки, исто така,…

Read More >>

Делови од Скопје утре без струја

Дел од корисниците од населбата Криви Дол и улицата „Скупи“ утре од 9 до 15 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Од 11 до 15 часот без струја ќе бидат и корисниците од  улицата „Востаничка“ од бр. 88  до 130 и од бр. 61  до 77, а од 8 до 15 часот делот од село Батинци после објектот на АДРА. Во периодот од 8 до 10:30 часот без…

Read More >>
Close
Please support the site
Ве очекуваме на Фејсбук