• За рокенрол се потребни рокери
  • Даниел Китески е првиот Македонец кој го искачи „Кардунг Ла“ во Индија
  • Пародија од отворањето на Филхармонија
  • Најпознатите реплики од македонските филмови
  • Никогаш стар за старки

Кина и Европа ќе градат село на Месечината

Европската и Кинеската вселенска агенција се во преговори за изградба на населба на Месечината. Главниот секретар на Кинеската вселенска агенција ја потврдил соработката пред медиумите. Европската вселенска агенција(ЕВА) го опиша “Месечевото село” како меѓународна отскочна даска за идните мисии на Марс. Тие не открија повеќе детали за нивната соработка, но минатата година од ЕВА го објаснија концептот на „Месечевото село”. “Се разботи за база за истражувачи на Месечината, роботи и…

Read More >>

Екстерното тестирање оди во историјата

Oбразовниот  систем со години произведува неквалитет поради погрешни законски решенија и политики кои беа произволни и експериментални.  Потребни се сериозни реформи и измени кои ќе значат неколкугодишна макотрпна работа, во сите нивоа на образование- вели за Фактор, универзитетскиот професор Петар Атанасов.  Образованието според него како никогаш досега не паднало на дното по квалитет, вредности и знаење. Па така со години во училиштата се вработуваат кадри по партиски клуч кои ниту…

Read More >>

НАТО бара војници од Македонија за борба со талибанците

Северноатлантската алијанса заговара нова етапа во своите воени операции на Блискиот Исток преку испраќање дополнителни воени трупи за борба против талибанците во Авганистан. Оваа опција ја најави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој испрати јавен повик од земјите-членки на сојузот, но и до аспирантите за влез во Алијансата, од кои побара испраќање воени сили во Авганистан, пишува Нова Македонија. Тој нагласи дека, имајќи ја предвид безбедносната ситуација „полна со…

Read More >>

Уште една компанија ќе продава масло од канабис во македонските аптеки

Компанијата за производство на лекови „Реплек“ добива сериозна конкуренција на пазарот кога станува збор легалната продажба на маслото од канабис. Имено, како што е наведено на официјалната страница на „Freyherr Macedonia“, наскоро во сите аптеки ќе се продава екстракт од коноп (12%), кој е целосен екстракт од цветови на органски одгледуван коноп „канабис сатива“ во Германија. -Производот е резултат на безбеден пристап во производството на високо квалитетен екстракт од коноп….

Read More >>

Патниците од првата класа на „Титаник“ привилегирани и по смртта

Капетанот на спасувачкиот брод „Мекеј-Бенет“ сакал од морето да спаси што е можно повеќе тела на загинатите патници од „Титаник“, без оглед во која класа патувале, но кога видел дека неговото пловило е многу мало за сместување на сите 334 пронајдени тела, го сменил мислењето и биле исфрлени повеќе од сто останки на припадниците на пониските сталежи, кои никогаш не биле пронајдени, пишува Нова Македонија. Ова го тврди историчарот Чарлс…

Read More >>

Модерниот човек заборава правилно да дише

Јогата во суштина се однесува на телото, умот и душата. Ни помага да ги ставиме во хармонија овие три елементи. Јогата не се однесува само на фитнес на нашето тело, туку ни помага да добиеме јасност, бистрина на умот и среќа во душата, пишува Нова Македонија. – Постои врска помеѓу нашиот ум и нашиот здив. Кога сме лути, нашиот здив е побрз. Што ќе се случи ако сте тажни или…

Read More >>

Шест децении со длетото и со дрвото

Господ ми дал дарба да бидам сестран уметник, а со работа, со посветеност и со голема љубов, талентот го надградував и на најдобар начин го искористив да создадам кариера за почит. Создадов многу ремек-дела во повеќе области, за што бев наградуван и пофалуван. Особено сум горд што моите копаничарски и други дела ги красат многу цркви и манастири во Македонија и во странство, многу институции, фирми и домови, пишува Нова…

Read More >>

Преживеани Срби раскажуваат како им побегнале на нацистите

Српски официјални личности и преживеани од холокаустот се собраа минатата сабота во поранешниот концентрационен камп Старо сајмиште во Белград за да го одбележат Денот на сеќавањето на холокаустот, при што двајца мажи кои се сега на 80-годишна возраст се присетија на нацистичката окупација за време на Втората светска војна, пишува Утрински. Осумдесет и двегодишниот Јозеф Баруховиќ и неговиот пријател пензиониран професор на Белградскиот универзитет Александар Ајзинберг, имаа среќа да преживеат…

Read More >>

Автобусите на ЈСП престанаа да возат до Матка

Наместо до последната автобуска станица предвидена со возниот ред, како што имавме можност да посведочиме и ние, на автобусот со бројот 60 последната станица му беше кај полициската станица над селото Шишево, пишува Нова Македонија Оттаму патниците мораа да пешачат над два километри за да стигнат до саканата дестинација – кањонот на Матка. – Автобусот сврте и застана кај полициската станица, возачот ги отвори вратите и ни рече дека тука…

Read More >>

Ветерниците во Богданци носат 3.250 евра од час

Македонија со години увезува струја за да ги задоволи целосните потреби, иако со измените на регулативата од оваа област големите потрошувачи беа принудени сами да се снабдуваат со струја. Енергетската зависност секако може да влијае врз енергетската стабилност, но и врз стратегиската безбедност на земјата. За да се долови сликата на енергетската состојба во земјава и јавноста да дознае какви се очекувањата за цената на струјата, какви инвестиции се планираат…

Read More >>
Close
Please support the site
Ве очекуваме на Фејсбук