Озил оди во Барселона

Шпанскиот фудбалски гигант Барселона му понуди на Арсенал 20 милиони евра за трансферот на германскиот репрезентативец Месут Озил во јануари, пренесе „Мундо Депортиво“.

Како што е наведено, Каталонците не сакаат да чекаат до јули кога на Озил му истекува договорот и тогаш да го добијат без оштета, туку сакаат за 20 милиони евра Арсенал да им го отстапи уште во зимскиот преоден рок.

Озил треба да биде долгорочна замена за Анреса Иниеста, кој, најверојатно ја игра последната сезона во Барселона.

Германецот со турско потекло, од Реал во 2013 година пристигна во Арсенал, а претходно играше и за Шалке и Вердер, најверојатно ќе добие дозвола да ја смени средината.

Со репрезентацијата на Германија Озил го освои Светското првенство во Бразил во 2014 година.

Колумна на денот

Коѕиас

Согласно на стиховите на Василис Цицанис, Солун е град, кој секогаш во своите широки прегратки ги чува оние, кои се проникнуваат со миразот на убавината […]

Интервју на неделата

Горан Трајковски: Македонија е зафатена од чумата на Новиот Вавилон

Тој е можеби еден од најдлабоките, најмистериозните и истовремено наједноставните луѓе во нашава државичка и пошироко. Тивок, начитан, паметен и уметник со голема театралност. Неодамна […]