Општината ќе постави семафор на проблематичната локација кај училиштето во Ѓорче Петров

На критичното место ќе биде поставен семафор со кој очекуваме целосно да се реши проблемот со сообраќајот, брзото возење и непочитување на пешаците кои минуваат на пешачкиот премин кај училиштето „Мирче Ацев“, соопшти денеска Општина Ѓорче Петров, откако синоќа беше прегазено 10-годишно дете на улицата Борис Сарафов, по што локални жители го блокираа сообраќајот на улицата во знак на протест.

Градоначалникот на Ѓорче Петров Александар Наумоски повика на разумност кај родителите и смирување на тензиите поврзани со овој настан.

„Повикувам пред сè на свесност и совесност кај возачите кои сообраќаат по таа улица, особено затоа што во тој дел од Ѓорче Петров, поради училиштето, во најголем број се движат деца, но и на разумност кај родителите и смирување на тензиите поврзани со овој настан. Исто како и тие, и јас очекувам преку конкретен проект, конечно решавање на проблемот“, вели Наумоски во писмено соопштение.

Колумна на денот

Закаснета колумна на Агрон Биба од зад грб т.е зад гроб

20/04/2018 kalimero nemapravda 0

Знам, поминаа неколку недели од последната колумна. Влегов и јас во тие води, средовечни здравствени проблеми со притисокот. Требаше да одам дури во Бурса на […]

Интервју на неделата