Неверојатниот рекорд на Тер Штеген

Голманот на Барселона, Марк-Андре Тер Штеген може да се пофали со невидено до сега достигнување во шпанската елита, пишува весникот „Спорт“.

Тој стана првиот фудбалер во историјата на Ла Лига со 39 последователни натпревари без пораз. Како што е познато, по успехот со 2:1 над Валенсија во саботата, каталонците станаа првиот тим со 39 последователни натпревари без пораз во Примера. Пред кругот го делеа рекордот со Реал Сосиедад од 1980 година.

Германскиот репрезентативец игра без пауза за каталонците за време на кампањата во домашното првенство. Наспроти „лилјаците“, тој направи неколку важни одбрани и за малку ќе го спасеше и пеналот на Дани Парехо.

Тер Штеген веќе има 2.880 минути во Ла Лига оваа сезона, забележувајќи импресивни 18 „суви мрежи“. Головите во неговата мрежа се едвај 17.

Колумна на денот

Закаснета колумна на Агрон Биба од зад грб т.е зад гроб

20/04/2018 kalimero nemapravda 0

Знам, поминаа неколку недели од последната колумна. Влегов и јас во тие води, средовечни здравствени проблеми со притисокот. Требаше да одам дури во Бурса на […]

Интервју на неделата