Крваво дерби во Белград, повредени 17 навивачи (Видео)

Најмалку 17 лица се повредени во пресметката која го одбележа вечното 156. дерби во Белград меѓу Партизан и Црвена Звезда.

По првото полувреме, пресметката избила на јужната трибина на стадионот на црно-белите.

„Повредени се над 17 навивачи, се уште не се знае точната бројка бидејќи сите екипи се уште не се вратени од теренот. Едно момче е префрлено на реанимација на Военомедицинската академија која е дежурна“, истакна портаролката на Итната помош, Нада Мацура.

Медиумите пренесуваат дека се работи за тепачка во која настрадале членовите на една фракција на „Гробарите“, а колку сериозна била ситуацијата покажува што дел од фановите беа спасувани од специјалната полиција и биле претепани и соблечени до гола кожа, а едно момче е во животна опасност и итно е пренесено во болница.

Мечот заврши 1-1, први поведоа домаќините со голот на Сума од пенал во 62. минута, а црвено-белите изедначија преку Боачи на шест минути пред крај.

Црвена Звезда ја задржа предноста од девет бода пред второпласираниот тим на Партизан воочи зимската пауза.

The post Крваво дерби во Белград, повредени 17 навивачи (Видео) appeared first on Слободен печат.

Колумна на денот

Јазикот како друго рамниште

Пишува Артан Садику Целокупната дискусија околу Законот за јазиците мора да биде пресретната со системскиот предизвик на засебноста на категориите јазик и закон. Зашто јазикот секогаш […]

Интервју на неделата

Горан Трајковски: Македонија е зафатена од чумата на Новиот Вавилон

Тој е можеби еден од најдлабоките, најмистериозните и истовремено наједноставните луѓе во нашава државичка и пошироко. Тивок, начитан, паметен и уметник со голема театралност. Неодамна […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*