Хоџај: Невозможен е дијалог поради агресивната кампања на Белград

Заменик косовскиот премиер, Енвер Хоџај, говореше за дијалогот за нормализација на односте помеѓу Белград и Приштина.

Според Хоџај, агресивната кампања на Белград за повлекување на признавањето на независноста на Косово и изјавата на премиерката Ана Брнабиќ во врска со учеството на Приштина на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, го прават невозможен дијалогот за нормализација на односите помеѓу Белград и Приштина.

Тој порача дека Приштина пропорционално ќе одговори на таквите активности.

„Агресивната и систематска кампања за повлекување на признавањето на Косово и барањето на Србија против учесво на Косово на Самитот за Западен Балкан во Софија гоправат дијалогот невозможен“, наведе Харадинај.

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ во понеделникот порача дека е неприфатливо Косово да биде присутно на самитот за Западен Балкан во Софија, како и дека Белград зависно од потегот на Приштина околу основањето на Заедницата на српските општини ќе одлиучи за учеството на овој Самит.

Колумна на денот

Teşekkürler Recep, Спасибо Влади́мир

20/04/2018 kalimero nemapravda 0

  Каква неблагодарност од наша страна! Во цунамито честитки и поздрави, пофалби, самопофалби и тапкања по рамо (во растреперено очекување Јункер да нѐ благослови и […]

Интервју на неделата