Грција ја осуди позицијата на претседателот на Европскиот совет за мигрантите

Грчките власти соопштија дека отфрлањето на квотите за мигранти од претседателот на Европскиот совет Доналд Туск е „ненавремено” и нема шанси да биде прифатено на самитот на ЕУ оваа недела.

– Доналд Туск направи ненавремена и непотребна изјава по прашањето за бегалците и не сметам дека неговиот предлог има шанса да биде прифатен, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас.

– Нема да прифатиме ниту една реченица од финалната декларација (на самитот на ЕУ оваа недела), која не се однесува на рамномерно распоредување „на мигранти кои пристигнуваат во Европа, додаде Ципрас.

Колумна на денот

Закаснета колумна на Агрон Биба од зад грб т.е зад гроб

20/04/2018 kalimero nemapravda 0

Знам, поминаа неколку недели од последната колумна. Влегов и јас во тие води, средовечни здравствени проблеми со притисокот. Требаше да одам дури во Бурса на […]

Интервју на неделата