Десетици илјади евакуирани поради силните пожари кај Лос Анџелес

Силни шумски пожари во областа Вентура во Калифорнија северно од Лос Анџелес ги натераа локалните власти да евакуираат десетици илјади жители, јави телевизијата Си-Ен-Ен.

Засега нема жртви во пожарите кои, поради силниот ветер, се проширија на 180 квадратни километри. Во опасност е и големиот забавен парк Волшебната планина.

Колумна на денот

РЕФОРМАЦИЈА

16/03/2018 kalimero nemapravda 0

Кога Мартин Лутер во 1517 година ги заковал неговите Деведесет и пет тези контра Папските индулгенции на вратата на црквата Сите Свети во Витенберг, точно […]

Интервју на неделата