Украина протера белоруски дипломат како реакција на мерките на Минск

21/11/2017 kalimero nemapravda 0

Украина денеска соопшти дека протерала белоруски дипломат, како одговор на обвинувањата на Белорусија дека украинското Министерство за одбрана создало шпионска мрежа во Минск. – Украинското […]

Сиријци подготвувале божиќен терористички напад во германскиот град Есен

21/11/2017 kalimero nemapravda 0

ерманската полиција уапси шест Сиријци осомничени дека подготвувале терористички напад во пресрет на божиќните празници. Сиријците биле уапсени во акција на 500 полицајци во осум […]

Советник на Меркел бара договор за нова влада во рок од три недели

21/11/2017 kalimero nemapravda 0

По неуспехот на преговорите за формирање нова влада на Германија, шефот на кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел, Питер Алтмајер, ги повика потенцијалните коалициски партнери […]