Куманово ќе аплицира со проекти за прекугранична соработка со Бугарија

20/04/2018 kalimero nemapravda 0

Општина Куманово, Фондацијата за култура и спорт, кумановската Библиотека и Центарот за развој на североисточниот плански регион ќе аплицираат за средства од прекугранична соработка на Бугарија […]

Фејзи Азири, обвинет за масакрот кај Смилковското езеро е вратен во затворот во Штип

20/04/2018 kalimero nemapravda 0

Фејзи Азири, еден од обвинетите за петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година, денеска  во 13,30 часот со полициско обезбедување е вратен во затворот […]

ДОМ го прашува Уставниот суд: Зошто ги криете пријавите за скандалозните ДУП – и во Карпош?

20/04/2018 kalimero nemapravda 0

ДОМ јавно ги прашува членовите на Уставниот суд зошто не постапуваат по 4-те пријави за скандалозните ДУП-и во Карпош, поднесени од граѓанската иницијатива Коалиција О2 […]

Еколошките здруженија отворено до Заев: Ставете мораториум на градењето во Охридскиот регион!

20/04/2018 kalimero nemapravda 0

Еколошките граѓански здруженија во отворено писмо до премиерот Зоран Заев бараат  мораториум во рок од 30 дена на сите крајбрежни и урбани трансформации во Охридскиот […]

Обезбедувањето во „Тенк“: Груевски се возел во автомобил со откочени сопирачки, закочен прозорец…

20/04/2018 kalimero nemapravda 0

Автомобилот со кој се возел Никола Груевски додека бил премиер често имал проблеми, имало ситуации кога се откочиле сопорачките, прозорецот не се затворал итн. Често […]