Атина ги искритикува ставовите на грчката црква за терминот „Македонија“

Според грчките медиуми, тамошното МНР упатило остра критика кон ставовите што грчката црква ги изнесе јавно околу спорот со името со нашата земја.

Во своето соопштение, грчкото МНР ја критикува црквата дека кога се работи за црковни случаи, тие одбиваат државата да се меша, но самите сакаат да бидат дел од решенијата на општествените проблеми.

Претходно Светиот синод на ГПЦ изјави дека не прифаќаат терминот „Македонија“ да биде дел од новото сложено име на нашата држава.

Искажувајќи го својот став, грчката црква ја нарече МПЦ „расколничка прогласена македонска црква“, а своите размислувања ги испратиле и писмено до Ципрас, пишуваат грчките медиуми.

The post Атина ги искритикува ставовите на грчката црква за терминот „Македонија“ appeared first on Слободен печат.

Колумна на денот

Закаснета колумна на Агрон Биба од зад грб т.е зад гроб

20/04/2018 kalimero nemapravda 0

Знам, поминаа неколку недели од последната колумна. Влегов и јас во тие води, средовечни здравствени проблеми со притисокот. Требаше да одам дури во Бурса на […]

Интервју на неделата