Арда Туран ќе го засили Башакшехир

Досегашниот фудбалер на Барселона, Арда Туран најдоцна до петок ќе биде официјално претставен во тимот на Башакшехир.

„Трансферот ќе биде завршен утре или најдоцна до петок. Арда е наша долгогодишна желба и му заблагодарувам на претседателот на клубот Гоксел Гамусдагу што ни овозможи да ја реализираме“, изјави тренерот на екипата Абдула Авчи.

Башакшехир моментно е лидер во турското првенство.

Арда Туран во Барселона дојде во 2015 година како големо засилување од Атлетико Мадрид, но не успеа да се наметне, одигра само 36 меча, постигна пет гола и ја освои Примера, два шпански купа и еден Суперкуп.

Туран ја почна кариерата во Галатасарај, а за селекцијата на Турција одигра точно 100 меча и постигна 17 гола.

The post Арда Туран ќе го засили Башакшехир appeared first on Слободен печат.

Колумна на денот

Јазикот како друго рамниште

Пишува Артан Садику Целокупната дискусија околу Законот за јазиците мора да биде пресретната со системскиот предизвик на засебноста на категориите јазик и закон. Зашто јазикот секогаш […]

Интервју на неделата

Горан Трајковски: Македонија е зафатена од чумата на Новиот Вавилон

Тој е можеби еден од најдлабоките, најмистериозните и истовремено наједноставните луѓе во нашава државичка и пошироко. Тивок, начитан, паметен и уметник со голема театралност. Неодамна […]