Еким за разни болести!

28/02/2017

Постојат интересни начини на кои можете да ја користите алуминиумската фолија за здравје и враќање на енергијата. Алуниумската фолија не морада биде резервирана само за кујната. Постојат интересни начини како да ја користите за здравје и враќање на енергијата. На порталот Natural cures not medicine, тврдат дека алуминиумската фолија помага за многу работи, но дека многу малку луѓе знаат за тоа. Според нив, алуминиумската фолија ќе ви помогне во овие…

Read More >>

Петмина заболени од туларемија

16/02/2017

Една жена од кумановското село Романовце и четворица жители на скопско Грушино се разболеле од туларемија, зараза што не се пренесува од човек на човек, но лесно може да се добие од заболени животни, измет на глодачи, може да се вдише или преку каснување од инсект. Овие две села се близу меѓу себе, па сега епидемиолозите проверуваат дали е можно да има еден извор на зараза од кој се пренесува…

Read More >>

Утврдено е присуство на птичји грип во Македонија

31/01/2017

Утврдено е присуство на високозаразна болест авијарна инфлуенца, односно птичји грип тип АХ5Н8 кај живина во струшкото село Мороишта, информира вчера директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Поповски, пишува Нова Македонија. Тој посочи дека вирусот е високопатоген кај живината, но не се пренесува кај луѓето и во ниту еден случај не може да претставува закана по јавното здравје кај луѓето. – Првиот случај е детектиран на 27 јануари…

Read More >>

Зголемен бројот на децата со сипаници

30/01/2017

Голем број деца прележуваат варичела, позната како овчи сипаници. Најчесто заболуваат оние што одат во градинка или во училиште, а бројот на заболените деца овој период е поголем од оној минатата година. Но и покрај тоа, епидемиолозите велат дека нема потреба да се крева паника, ниту пак намерно здравите деца да се мешаат со болните за побрзо да ги прележат сипаниците. Се очекува сипаниците да продолжат да се шират и…

Read More >>

Најдобар начин за намалување на килограмите

27/01/2017

Губењето килограми обично се поврзува со количината калории што ги внесуваме, и во тоа нема ништо лошо или погрешно, но вистинската тајна се крие во протеините, тврдат стручњаците. Се покажа дека протеините се клучот за успешно слабеење. Со нив ситоста трае подолго, мускулното ткиво се регенерира и се добива повеќе енергија. Докажано е дека дневниот внес протеини за просечна жена од прилика е 0,4 грама по килограм од вкупната тежина,…

Read More >>

Јадеме ли пестициди?

19/01/2017

Овошјето прво пребришете го, а потоа оставете го да постои во вода со сода бикарбона или менувајте ја водата неколкупати. Не мора да се користи веднаш штом ќе се купи, може да постои неколку дена во домашни услови. Зеленчукот, исто така добро е да постои во вода пред да се јаде. Се препорачува и лупење на производите што имаат лушпа зашто на неа најмногу се задржуваат пестицидите, кои земјоделците ги…

Read More >>

Деца пијат седативи на своја рака

14/11/2016

Младите ги решаваат своите проблеми со употребата на седативи и со усвојување лоши навики од возрасните, како пушење цигари. Седативите и цигарите се најголемите пороци за македонските тинејџери на возраст од 15 и од 16 години. Покрај тоа што си го уништуваат здравјето со цигари, повеќето од нив пијат апчиња за смирување, кои не се препорачани од лекар. За разлика од нашите тинејџери, оние од Европа се љубители на алкохол…

Read More >>

Дијабетесот позастапен во градовите

14/11/2016

Издигнување на јавната свест за дијабетесот и преземањето мерки за превенција и подобро справување, се апелите што ги упатуваат од здружението за заштита и едукација на дијабетичари „Був“, во пресрет на денешното одбележување на 14 ноември, Светскиот ден за борба против дијабетесот, пишува Нова Македонија. Од здружението информираат дека, бројот на возрасни лица со дијабетес во Македонија изнесува околу 185 илјади жители, односно 12 проценти од целата популација. Според последните…

Read More >>

Органски јапонски јаболка се продаваат како неоргански

14/11/2016

Во струмичкиот и во валандовскиот крај, производството на јапонски јаболка е значителен бизнис за многумина производители, кои се преориентирале на одгледување на ова овошје, пред десетина и повеќе години. Само во Валандовско, минатата година, се откупени 520 тони јапонски јаболка, од вкупно 300 производители, колку што ги има. Слична е сликата и во струмичкиот крај, а производителите од ова овошје, засадуваат од декар и половина, па и нагоре, сѐ до…

Read More >>

Секој трет ден по еден отруен со солна киселина

09/11/2016

Од 100 до 150 случаи на труења со корозивно средство односно киселина има годишно во Македонија, што е вчудовидувачка бројка ако се знае дека во Данска, на пример, толку случаи има во последните 20 години. Ако бројот на затруени се подели со бројот на денови во годината, излегува дека секој трет ден во Македонија има по еден затруен со киселина. Околу 95 отсто од пациентите што се труеле имале суицидни…

Read More >>