Работник е тешко повреден откако паднал од црква во Битола

19/04/2017

Педесетиедногодишен работник од Битола вчера во 14.30 часот, изведувајќи градежни работи во верски објект во Битола, паднал и се здобил со тешки телесни повреди. Тој со возило на Итна медицинска помош бил префлен во болницата „Св.Еразмо“ каде му била укажана лекарска помош. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на СВР Охрид.

Read More >>

Со безбол палки истепан сопственикот на скопско кафуле

18/04/2017

Три непознати лица синоќа, во 21.30 часот, со безбол палки физички го нападнале Н.З., сопственик на угостителски објект во Скопско поле, соопшти полицијата. Разбојниците нападнале и повеќе гости кои биле во локалот. Ги удирале по главата и телото, при што се повредени Ш.М. (33), Н.Б. (38), К.М. (23), сите од Трубарево, Р.В. (34) од Кавадарци и А.Ј. (29) од Скопје. Никој од повредените досега не побарал лекарска помош. Се преземаат…

Read More >>

Нападнат тинејџер во населбата Аеродром

13/04/2017

Осумнаесетгодишниот скопјанец Д.М. синоќа во 22 часот пријавил во полиција дека бил ограбен на пешачка патека позади ОУ „Љубен Лапе“ во населбата Аеродром. Крадецот, како што информира МВР, го удрил момчето во пределот на тилот и кога паднал му одзел мобилен телефон, а се обидел да му одземе и златно синџирче од вратот, но не успеал, по што побегнал во непознат правец. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на сторителот и за…

Read More >>

Медицинска сестра од Радовиш ќе одговара за криминал

12/04/2017

Медицинска сестра од Радовиш ја злоупотребила својата должност. Спооред информаициите на полицијата, поднесена е  кривична пријава против М.Л.(52) од Радовиш поради постоење основи на сомнение за сторени две кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „фалсификување исправа“. Во периодот од 19.12.2016 година до 15.03.12017 година, пријавената, вработена во ЈЗУ „Здравствен Дом“- Радовиш на работно место медицинска сестра во приемна служба-диспечерка, искористувајќи ја својата службена положба и овластување, преправала вистинска…

Read More >>

Taблици од „застава“ ставил на „мерцедес“ и направил сообраќајка

12/04/2017

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Ј.Д.(45) од с.Јурумлери, скопско, за фалсификување на исправа и против Т.Т.(55) од истото село за помагање. На 20 септември минатата година околу 16.00 часот Ј.Д. отишол во дворот на Т.Т., каде биле паркирани повеќе возила пред лимарскиот сервис. Ј.Д., откако добил дозвола од сопственикот на сервисот, Т.Т. извршил отштрафување на регистарските таблички од  „застава 125П“ и ги истакнал на „мерцедес“,  кој немал регистарски таблички….

Read More >>

МВР ја објави шемата што ја користеле крадците во Тутунска банка

12/04/2017

МВР го објави соопштението од кое се гледа дека уапсениот трезорист од НЛБ Тутунска банка всушност украл околу три и пол милиони евра.Ева ја целата шема на отуѓување на парите од трезорот на банката: ,,Во текот на вчерашниот ден (11.04) во попладневните часови СВР Скопје-Единица за економски и компјутерски криминал, со кривична пријава до надлежното ОЈО Скопје го предаде Б.С.(40) од Скопје, поради основи на сомнение дека како трезорист во…

Read More >>

Кој пријавил бомба во тетовскиот суд?

12/04/2017

Во раните утрински часови непознати лица во канцелариите на адвокат Наташа Јаневска оставиле писмо со известување дека во судот во Тетово има поставено бомба, објави Алсат М.  И покрај оваа закана вработените во судот не ја напуштиле зградата и продолжиле со работа. Иако полицијата е на терен и работи на расчистување на случајот, известија дека дојавата е лажна.

Read More >>

Откриено името на приведениот за грабежот, парите ги нема

11/04/2017

Скопјанецот Бобан С. (40), кој вчера украл 2 милиона швајцарски франци и 270.000 евра, бил приведен во Полициската станица во Кисела Вода, но парите не се најдени, пишува ДНЕВНИК. Инспекторите разговараат со приведениот кој треба да објасни како го ограбил трезорот и каде ги скрил парите. Грабежот се случил во понеделникот пред 16 часот, а случајот во полиција го пријавил директорот на трезорот. Од истрагата велат дека вработениот парите ги…

Read More >>

Кој ја запали градинката во Шутка?

15/03/2017

Сè уште не се познати причините за пожарот во градинката „8 Април“ во Шуто Оризари, кој пред петнаесетина дена го пеплоса објектот и го уништи детскиот инвентар, а големи штети претрпе и Дневниот центар за деца од улица, кој беше сместен во истите простории, пишува Слободен печат. Половина месец по несреќата, во јавноста се појавија шпекулации дека, наводно, пожарот би можел да биде дело на претходно смислена стратегија, односно начин…

Read More >>

Четири убиства за само еден месец во Македонија

07/03/2017

Уште едно убиство влезе во црната статистика за оваа година. Убиен е 65-годишен маж од прилепското село Могила. Станува збор за второ убиство во Прилепско, а четврто во југозападниот регион на Македонија во период од триесетина дена. Убиениот В.М. бил пронајден во станот во кој живеел под кирија во центарот на градот на булеварот Гоце Делчев, откако се вратил од странство. Според сознанијата на „Нова Македонија“, жртвата ја немало неколку…

Read More >>