Интервју со Ирена Богоевска, тренер за брзо читање

11/04/2017

Може ли да замислите вашата омилена книга да ја прочитате за само едно попладне, а притоа да ја разберете целата содржина, а не само површинскте факти и притоа да успеете да го анализирате и оцените прочитаното? Ова е можно само ако ја научите т.н техника на брзо читање со која двојно ќе ја зголемите брзината на читање и ќе создадете умствен капацитет за сеќавање и споредување на големи количини на…

Read More >>

СМАТ: Нашата музика и текстови се огледало на ова општество

01/12/2016

Групата „Смат“ в петок ќе одржи голем солистички концерт во МКЦ, кој е дел од програмата на фестивалот „Таксират“. Со овој концерт бендот ја прославува 20-годишнината од своето оформување така што во репертоарот ќе бидат вклучени песни од нивните три албуми: „Smut“, „Forever is not enough“ и „Мемоарите на скршениот човек“. Секако, нема да изостанат и некои комплетно нови композиции што би требало да се најдат на нивниот нов албум,…

Read More >>

Мојата музичка кариера ја почнав во Македонија

26/11/2016

Бајага и „Инструктори“, „Прљаво казалиште“, „Ареа“ и „Деца из воде“ бендот посветен на „Екатерина Велика“, на 3 декември во салата „Борис Трајковски“ ќе настапат на првото издание на фестивалот наречен „All you need is love“ (Сѐ што ти е потребно е љубовта), според големиот истоимен хит на „Битлси“. Настанот, кој е во организација на продукцијата „Авалон“, ќе трае речиси шест часа, а секоја од групите практично ќе има соло-концерт. Всушност,…

Read More >>

Сакам да направам нова голема балканска рок-група

17/11/2016

Влатко Илиевски периодов е многу активен, и тоа на разни страни: како пејач на групата „Морал“, чиј нов материјал се крчка, го довршува својот четврти солистички албум, рекордите на гледаност ги урива филмот „Златна петорка“ во кој глумеше, а не ги заборава ниту своите златни славејчиња и по деветти пат ќе биде водител на фестивалот. Во меѓувреме сними и песна со својата колешка Јана Стојановска. Дел од изненадувањата Илиевски задржа…

Read More >>

Изразот и звукот се поважни од техниката во блузот

27/10/2016

Скот Хендерсон е еден од најголемите, најпознати и највлијателни гитаристи во историјата на модерната музика. Тој е израснат во ерата на блузрок-музиката, кога таа беше на врвот на својата популарност. Скот е роден во 1954 година, а студиите ги завршува на Универзитетот во Флорида, по што се сели во Лос Анџелес, каде што настапува со Чик Корија во неговата група „Електрик бенд“. По завршувањето на соработката со него, Хендерсон почнува…

Read More >>

Интервју со Јан Гилан: Давам отпор кога некој сака да ме етикетира

19/10/2016

Легендарниот пејач на култната британска група „Дип парпл“, Иан Гилан, е еден од највпечатливите светски вокали на сите времиња, кој и по половина век на сцената сѐ уште е неприкосновен и е инспирација за повеќе генерации музичари и пејачи. На 5 ноември, тој повторно доаѓа во Скопје, но овој пат не со својот матичен бенд, туку со еден уникатен концепт. Тој ќе ги пее песните од „Дип парпл“, придружуван од…

Read More >>

Игор Алексовски: Најважно е тоа што размислуваме како голема европска репрезентација

13/10/2016

Игор Алексовски, еден од главните „виновници“ за успехот на младинската фудбалска репрезентација и голман кој бестрашно ги возвраќаше ударите на противничките фудбалери, повеќе од заслужено се најде во нашата интервју-листа наменета само за најдобрите. Тој раскажува дека пред многу години, сосема случајно застанал на голманската линија и веќе никогаш не ги симнал голманските ракавици од рацете, а секојдневното напорно тренирање сега веќе се нарекува „Европско првенство 2017“. Разговараше: Мартин Богатиноски –…

Read More >>

Интервју со „Чоканче“: За овие години уништивме неколку цистерни разновиден алкохол

06/10/2016

По долгогодишна пауза, на македонската андерграунд сцена повторно цврсто застанува култен бенд, чии песни го одбележуваат детството на многу генерации. Станува збор за битолската група „Чоканче“, која овој викенд ќе настапи во главниот град. Токму поради тоа, решивме да направиме кратко интервју со Паљач, еден од основачите на групата и вечен поборник за рокенрол музиката. Разговараше: Мартин Богатиноски – Калимеро КАЛИМЕРО: По долгогодишна музичка пауза, сега повторно активно застанувате на сцената…

Read More >>

Чиста околина: Рапот да се врати на изворот и да почне да си игра со себе

19/07/2016

Рап-пионерите Чиста околина, кои уживаат култен статус кај целата андерграунд-публика во Македонија, викендов ќе настапат на главната сцена на дојранскиот Д-фестивал. Во оваа пригода групата ќе биде во осумчлена формација со три MC’s, двајца диџеи и тројца инструменталисти. Ристо Солунчев, Самоил Петревски, Виктор Георгиев-Виџи и диџејот Јане Јосифовски ќе бидат придружувани од гитаристот Сеад Хаџиќ-Сецко, басистот Ѓоле Максимовски и тапанарот Гоце Стевковски, но и од специјалниот гостин-диџеј Славе Спировски. Инаку,…

Read More >>

Ванковска: Македонскиот народ живее како „варена жаба“

01/02/2016

Во Македонија ни се случува ургентна состојба на толку мал простор и мал број народ, толку многу активности од економија, политика и безбедност. Токму за оваа состојба зборуваше професорката Билјана Ванковска. -Ургентната состојба ни станува нормална, па во тој долг периот ние започнавме да го чувствуваме тоа како синдром на „варена жаба“. Ова што сега ни се случува е само нормален „резултат“ на долгогодишни процеси кои можеби во нашите очи…

Read More >>