Кина и Европа ќе градат село на Месечината

19/05/2017

Европската и Кинеската вселенска агенција се во преговори за изградба на населба на Месечината. Главниот секретар на Кинеската вселенска агенција ја потврдил соработката пред медиумите. Европската вселенска агенција(ЕВА) го опиша “Месечевото село” како меѓународна отскочна даска за идните мисии на Марс. Тие не открија повеќе детали за нивната соработка, но минатата година од ЕВА го објаснија концептот на „Месечевото село”. “Се разботи за база за истражувачи на Месечината, роботи и…

Read More >>

Научниците пронајдоа лек за деменција

24/04/2017

Научниците се надеваат дека откриле лек кој ги запира сите невродегенеративни мозочни болести, вклучувајќи деменција која претставува постепено губење на менталните способности, што резултира со губење на меморијата, промена во однесувањето, односно губење на социјалните способности. Нивното истражување покажало дека антидепресивните и антиканцерогените соединенија го нормализираат производството на протеини во мозокот на лабораториските глувци. Со тоа може да се спречи штетата која ја предизвикуваат Алцхајмеровата болест и деменцијата, пишува Утрински….

Read More >>

Лоша вест за вегетаријанците!

12/04/2017

Станува збор за истражување од сосемa легитимен извор (државниот универзитет од Мисури, основан уште 1839 година) чии наоди велат дека растенијата можат да идентификуваат звуци во својата околина и на оние агресивните (кон нивниот лик и дело), да реагираат со одбрамбен механизам.  „Претходни истражувања се фокусираа на тоа како билките реагираат на акустична енергија, вклучувајќи музика. Нашето дело е прв пример за тоа како растенијата реагираат на „прехрамбени вибрации“ кои…

Read More >>

Наместо со математика, вежбајте го мозокот со вино!

12/04/2017

Угледен професор од Јејл тврди дека бавното и умерено пиење на овој пијалок, активира значаен дел од сивата маса во мозокот. Честопати слушаме дека вежбањето на сивата мозочна материја е еднакво важно како и физичката активност на телото, и дека е добро и препорачливо занимавањето со енигматика, шах или некој друг вид на „мозочна активност“. Меѓутоа, еден од водечките научници од областа на неврологијата, доктор Гордон Шепард, смета дека подобри…

Read More >>

Планетата Земја има близнак?

07/03/2017

Програмата „Мали телескопи за транзитни планети и планетезимали“, под водство на астрофизичарите од Универзитетот во Лиеж, Белгија, откри најпрвин три планети околу ѕвезда од класата црвени џуџиња, на растојание од 39 светлински години од нас, пишува Нова Македонија. Дополнителните набљудувања со многу големите телескопи на Европската јужна опсерваторија во Чиле го потврдија ова откритие, а вселенскиот телескоп „Спицер“ пронајде уште четири планети околу истата ѕвезда. Мерењата покажуваат дека сите седум…

Read More >>

Пристигнува 5Г технологијата

27/02/2017

„Нокиа“ и „Интел“ во Финска и во САД ќе отворат лабораторија за тестирање и развој на новата 5Г технологија, се вели во заедничкото соопштение на двете компании. На овој начин, компаниите сакаат да ја забрзаат појавата на нова безжична технологија и нејзина комерцијализацијата на пазарот. Заедничката лабораторија ќе биде лоцирана во Мјури Хил, во државата Њу Џерси, и градот Еспо во Финска. – Пет Г технологијата има потенцијал да создаде…

Read More >>

Откриен најстариот човеков предок

31/01/2017

Научници во централна Кина пронашле траги од фосил стар 540 милиони години и сметаат дека станува збор за најстариот предок на човекот, но и на сите видови. Микроскопското морско животно е одраз на првата фаза на еволуцијата, кој подоцна довел до појава на рибите, а потоа и на другите видови. Овој микроорганизам научниците го нарекоа Сакорхутус (Saccorhytus), а бил долг само еден милиметар и живеел меѓу честичките песок на дното…

Read More >>

Хибрид меѓу човек и свиња креиран во лабораторија

27/01/2017

Научниците креираа хибрид од човек и свиња во лабораторија. Ембрионот бил убиен пред хибридното животно да биде родено, пиштува „Индепендент“. Но, ова е пионерски развој, сметаат научниците, бидејќи во иднина би можеле да креираат вакви ембриони и да остават да бидат родени. Научниците се надеваат дека во иднина ќе можат да израснуваат функционионални органи и ткива кои би се користеле за трансплантација. Некои од овие хибриди би ги користеле и…

Read More >>

Изум на Индиец му донесе многу пари

17/01/2017

Млад Индиец стана познат со својот уникатен пронајдок.  Ученик од Индија кој има само 14 години доби 50 милиони рупии или 730.000 долари од зделка со индиската влада која го обезбеди неговиот изум за откривање на мини од воздухот преку посебен дрон, информира „Мирор”. Летечкиот уред на Харшвардхан Зала Дом од градот Гужарат може да спаси илјадници животи, затоа што открива и уништува на нов и ефикасен начин оружје кое…

Read More >>

Добрите и лошите страни на марихуаната

13/01/2017

Марихуаната помага при некои болести, но исто така носи и ризици, заклучиле медицински експерти од САД кои анализирале над 10.000 студии за медицинската и рекреативна употреба на марихуаната, пишува +Инфо. Во извештајот било наведено дека канабисот е ефикасен за намалување на хронична болка кај возрасни лица, мускулен спазам кај мултипла склероза и гадење од хемотерапија. Дополнителни истражувања се потребни за да се види дали помага при други состојби како епилепсија…

Read More >>