За рокенрол се потребни рокери

11/06/2017

Рокенрол заедницата се сретна со новиот Министер за култура и побара итно рокенролизирање на нацијата и спалување на целиот музички шунд, за кој, како што велат музичарите, во изминатата деценија турбофолкот буквално го индоктринирал и уназадил македонскиот народ, а рокенролот бил фрлен во сенка и прогласен за најголем непријател. Но, и покрај сета почит за стореното и искрено прикажаната желба за масовно враќање на рокенролот на сцената, сепак постојат неколку…

Read More >>

Даниел Китески е првиот Македонец кој го искачи „Кардунг Ла“ во Индија

01/06/2017

Петок, 27-ми мај, 2017. Тоа е денот кога Даниел Китески стана првиот Македонец кој се искачил на врвот Кардунг Ла (5,602 метри) во регионот Кашмир, лоциран во Северна Индија. Очигледно, ова не е еден од највисоките врвови во светот, но она што го прави недостапен и опасен за туристите не се невообичаено реткиот воздух, ниту дебелите слоеви снег кои остануваат на планината преку целата година, туку терористите од Пакистан и…

Read More >>

Од девојка од скромно семејство до „прва дама на пеколот“

20/04/2017

Асма Ал Асад (41) која инаку ја нарекуваат „Пустинска ружа“, а некои и „Прва дама на пеколот“, е првата дама на Сирија и го привлекува вниманието каде и да се појави. Сопругата на Башар Ал Асад е дел од имиџот кој го пропагира претседателот на Сирија, таа е сигурна во себе и многу горда на она што е. За разлика од својот сопруг, Асма не пораснала во палатата на брутален…

Read More >>

Зоран Маџиров веќе шест месеци во кома

20/04/2017

Популарниот музичар од Струмица, Зоран Маџиров, познат во светот и како ,,Човекот со шишињата“, поради својата невообичаена умешност да свири на шишиња, чаши и останати несекојдневни инструменти, сеуште е во кома по тешката сообраќајна несреќа која што ја доживеа во октомври, минатата година, пишува Фокус. Веста ни ја потврди неговата сопруга Ели Маџиров, која што постојано бдее над него, надевајќи се дека тој ќе се разбуди и ќе заврши кошмарот…

Read More >>

Ердоган не е Ердоган без мустаќи

13/04/2017

Уредно потстрижени мустаќи, налик на оние што ги има претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган, станаа многу популарни меѓу министрите од неговата Партија на правдата и развојот. Слични мустаќи носат и премиерот Бинали Јилдирим и министерот за култура, а неодамна почнаа да пуштаат мустаќи и министрите по економија и надворешни работи. Според мислењето на некои аналитичари, тоа не е случајност во земјата во која мустаќите и брадата имаат политичка важност…

Read More >>

Ж суи Јелена!

13/04/2017

Суспендирана е водителката на Канал 5, Јелена Спенџарска, поради непрофесионално водење на утринската емисија.

Read More >>

Македонската хеви-метал група со светски спот!

13/04/2017

Македонската хеви-метал група Steel Temple го објави најновото видео за песната „DEEP” од нивниот последен албум кој излезе во Октомври 2016. Снимено на интересни локации, со интересна приказна, е сработен од страна на Пирамид Продукцуја, режиран од Кристијан Шемко и Мартин Филиповски, монтажата е од страна на Мартин Филиповски (од дуото Некст Тајм), а како актери се појавуваат пејачот Филип Филиповски и Кристина Филиповски.

Read More >>

Меланија Трамп ќе добие милионска отштета од „Дејли мејл“

12/04/2017

Британскиот весник „Дејли мејл“ се согласи вчера да ѝ исплати на американската прва дама Меланија Трамп отштета, чијашто висина не е прецизирана, како и да ѝ упати јавно извинување откако објави статија за нејзината поранешна кариера на професионална манекенка. Во спорната статија „Дејли мејл“ тврдеше дека Меланија Трамп „пружала сексуални услуги што ги надминуваат рамките на манекенството“, пренесува „Ројтерс“. Првата дама на САД поднесе тужба вредна 150 милиони долари против…

Read More >>

Басистот на „Корн“ има 12 години

12/04/2017

Реџиналд „Филди“ Арвизу, стандардниот басист на легендарната група не можел да стигне на закажаната јужнамериканска турнеја. За среќа, нашле замена. А и некој во Металика ќе знае дека син му е на прав пат. Таи Трухиљо ќе биде на бас на свирките на Корн во Богота, Лима и пар други места во Јужна Америка, закажани за крајот на април.  Има само 12 години и ако презимето ви звучи познато, ок…

Read More >>

Беше најубавата актерка во Југославија, а почина од хеорин легната на душек помеѓу шприцеви

12/04/2017

Да беше се уште помеѓу нас, Соња Савиќ оваа година ќе одбележеше 40 години од својата кариера, појавувајќи се за прв пат на филм во 1977-ма година кога започна да ја гради историјата на југословенската кинематографија. Актерката која ги помести границите на актерството и филмот на нашите простори и една од најубавите жени во регионот на филмските платна својот живот го посвети на уметноста. Таа даде се од себе, па…

Read More >>