Пародија од отворањето на Филхармонија

21/05/2017

Целото партиско раководство на ВМРО-ДПМНЕ беше дел од отворањето на новиот објект на Македонската Филхармонија, а во првите борбени линии можеа да се забележат претседателот Ѓорге Иванов и техничкиот премиер Емил Димитриев. Сепак, ние решивме да направиме едно кратка пародија од тој настан и да ви претставиме како всушност течеа работите таму.

Read More >>

Најпознатите реплики од македонските филмови

19/05/2017

„Извини Пиги, морално беше“, „Носи ја на ќебапи, нек се осеќа ко кинеска краљица“, „Признај, пизда ти материна…“, се едни од најупотребуваните реплики од македонските филмови. Хемфри Богарт го паметиме по репликата „Мислам дека ова е почеток на едно прекрасно пријателство“ во „Казабланка“, Клинт Иствуд – по „Разубави ми го денот“, а Арнолд Шварценегер по „Аста ла виста“. Филмските реплики некогаш говорат повеќе од делата – и тие се култни…

Read More >>

Патниците од првата класа на „Титаник“ привилегирани и по смртта

18/05/2017

Капетанот на спасувачкиот брод „Мекеј-Бенет“ сакал од морето да спаси што е можно повеќе тела на загинатите патници од „Титаник“, без оглед во која класа патувале, но кога видел дека неговото пловило е многу мало за сместување на сите 334 пронајдени тела, го сменил мислењето и биле исфрлени повеќе од сто останки на припадниците на пониските сталежи, кои никогаш не биле пронајдени, пишува Нова Македонија. Ова го тврди историчарот Чарлс…

Read More >>

Модерниот човек заборава правилно да дише

18/05/2017

Јогата во суштина се однесува на телото, умот и душата. Ни помага да ги ставиме во хармонија овие три елементи. Јогата не се однесува само на фитнес на нашето тело, туку ни помага да добиеме јасност, бистрина на умот и среќа во душата, пишува Нова Македонија. – Постои врска помеѓу нашиот ум и нашиот здив. Кога сме лути, нашиот здив е побрз. Што ќе се случи ако сте тажни или…

Read More >>

Преживеани Срби раскажуваат како им побегнале на нацистите

25/04/2017

Српски официјални личности и преживеани од холокаустот се собраа минатата сабота во поранешниот концентрационен камп Старо сајмиште во Белград за да го одбележат Денот на сеќавањето на холокаустот, при што двајца мажи кои се сега на 80-годишна возраст се присетија на нацистичката окупација за време на Втората светска војна, пишува Утрински. Осумдесет и двегодишниот Јозеф Баруховиќ и неговиот пријател пензиониран професор на Белградскиот универзитет Александар Ајзинберг, имаа среќа да преживеат…

Read More >>

Позитивните ефекти на маслата од канабис

20/04/2017

Овие производи се наменети како за превентивни цели, така и за  лечебни цели, безбедни се за употреба и може само позитивно да влијаат врз психо-физичката состојба на човековиот организам. Позитивни ефекти при употреба на КАНОИЛ 5% и 7% CBD маслата од коноп се манифестираат при состојби на стрес, анксиозност, нервоза, депресија и  мускулни спазми, бидејќи дејствуваат неуропротективно. Се користат против гадење и повраќање, особено за време на  хемо или зрачна…

Read More >>

Селдин Салиу од Требиште првак во уметничко лизгање во Италија

19/04/2017

Дванаесетгодишниот Селдин Салиу, чие семејство потекнува од долнореканското село Требиште го освои првото место на престижниот Куп во уметничко лизгање, одржан неодамна во Торино, Италија. Малиот талент во уметничко лизгање ја доби шампионската титула во категоријата кадети, каде се натпреваруваше во силна конкуренција на најдобрите лизгачи од целата држава, пишува порталот Гостиварпрес. Ова е само еден од спортските успеси на Селдин, за кого лизгалиштето е втор дом, каде го поминува…

Read More >>

Десет години конкурира, а тужи ако не го вработат

19/04/2017

Влатко Хрпка Гладовиќ е име кое на бирократијата и создава главоболки.  Овој човек 10 години конкурира за работа, потоа не оди на разговор, и откако нема да ја добие работата поднесува жалба за што има законски основ.  Тој конкурирал за работа во училишта, но и во државни институции, пишува Слободна Далмација.  Откако овој човек ќе поднесе жалба, процесот за вработување се одолговлекува. 

Read More >>

„Трета светска војна“ го руши рекордот на Гугл

19/04/2017

Според статистичките податоци од „Гугл Трендс“, интернет корисниците ја пребарувале фразата „Трета светска војна“ толку често, што го срушиле историскиот рекорд на Гугл. Податоците кои се анализирани од „Гугл трендс“ покажуваат како луѓето се опседнати со идејата дека во наредните денови може да ескалира глобален конфликт. На почетокот, корисниците биле загрижени за извештајот за ракетниот напад од САД врз воената база во Сирија и рускиот одговор за бомбардирањето, пишува „Интернешнал…

Read More >>