За рокенрол се потребни рокери

11/06/2017

Рокенрол заедницата се сретна со новиот Министер за култура и побара итно рокенролизирање на нацијата и спалување на целиот музички шунд, за кој, како што велат музичарите, во изминатата деценија турбофолкот буквално го индоктринирал и уназадил македонскиот народ, а рокенролот бил фрлен во сенка и прогласен за најголем непријател. Но, и покрај сета почит за стореното и искрено прикажаната желба за масовно враќање на рокенролот на сцената, сепак постојат неколку…

Read More >>

Даниел Китески е првиот Македонец кој го искачи „Кардунг Ла“ во Индија

01/06/2017

Петок, 27-ми мај, 2017. Тоа е денот кога Даниел Китески стана првиот Македонец кој се искачил на врвот Кардунг Ла (5,602 метри) во регионот Кашмир, лоциран во Северна Индија. Очигледно, ова не е еден од највисоките врвови во светот, но она што го прави недостапен и опасен за туристите не се невообичаено реткиот воздух, ниту дебелите слоеви снег кои остануваат на планината преку целата година, туку терористите од Пакистан и…

Read More >>

Пародија од отворањето на Филхармонија

21/05/2017

Целото партиско раководство на ВМРО-ДПМНЕ беше дел од отворањето на новиот објект на Македонската Филхармонија, а во првите борбени линии можеа да се забележат претседателот Ѓорге Иванов и техничкиот премиер Емил Димитриев. Сепак, ние решивме да направиме едно кратка пародија од тој настан и да ви претставиме како всушност течеа работите таму.

Read More >>

Најпознатите реплики од македонските филмови

19/05/2017

„Извини Пиги, морално беше“, „Носи ја на ќебапи, нек се осеќа ко кинеска краљица“, „Признај, пизда ти материна…“, се едни од најупотребуваните реплики од македонските филмови. Хемфри Богарт го паметиме по репликата „Мислам дека ова е почеток на едно прекрасно пријателство“ во „Казабланка“, Клинт Иствуд – по „Разубави ми го денот“, а Арнолд Шварценегер по „Аста ла виста“. Филмските реплики некогаш говорат повеќе од делата – и тие се култни…

Read More >>

Патниците од првата класа на „Титаник“ привилегирани и по смртта

18/05/2017

Капетанот на спасувачкиот брод „Мекеј-Бенет“ сакал од морето да спаси што е можно повеќе тела на загинатите патници од „Титаник“, без оглед во која класа патувале, но кога видел дека неговото пловило е многу мало за сместување на сите 334 пронајдени тела, го сменил мислењето и биле исфрлени повеќе од сто останки на припадниците на пониските сталежи, кои никогаш не биле пронајдени, пишува Нова Македонија. Ова го тврди историчарот Чарлс…

Read More >>

Модерниот човек заборава правилно да дише

18/05/2017

Јогата во суштина се однесува на телото, умот и душата. Ни помага да ги ставиме во хармонија овие три елементи. Јогата не се однесува само на фитнес на нашето тело, туку ни помага да добиеме јасност, бистрина на умот и среќа во душата, пишува Нова Македонија. – Постои врска помеѓу нашиот ум и нашиот здив. Кога сме лути, нашиот здив е побрз. Што ќе се случи ако сте тажни или…

Read More >>

Преживеани Срби раскажуваат како им побегнале на нацистите

25/04/2017

Српски официјални личности и преживеани од холокаустот се собраа минатата сабота во поранешниот концентрационен камп Старо сајмиште во Белград за да го одбележат Денот на сеќавањето на холокаустот, при што двајца мажи кои се сега на 80-годишна возраст се присетија на нацистичката окупација за време на Втората светска војна, пишува Утрински. Осумдесет и двегодишниот Јозеф Баруховиќ и неговиот пријател пензиониран професор на Белградскиот универзитет Александар Ајзинберг, имаа среќа да преживеат…

Read More >>

Од девојка од скромно семејство до „прва дама на пеколот“

20/04/2017

Асма Ал Асад (41) која инаку ја нарекуваат „Пустинска ружа“, а некои и „Прва дама на пеколот“, е првата дама на Сирија и го привлекува вниманието каде и да се појави. Сопругата на Башар Ал Асад е дел од имиџот кој го пропагира претседателот на Сирија, таа е сигурна во себе и многу горда на она што е. За разлика од својот сопруг, Асма не пораснала во палатата на брутален…

Read More >>

Позитивните ефекти на маслата од канабис

20/04/2017

Овие производи се наменети како за превентивни цели, така и за  лечебни цели, безбедни се за употреба и може само позитивно да влијаат врз психо-физичката состојба на човековиот организам. Позитивни ефекти при употреба на КАНОИЛ 5% и 7% CBD маслата од коноп се манифестираат при состојби на стрес, анксиозност, нервоза, депресија и  мускулни спазми, бидејќи дејствуваат неуропротективно. Се користат против гадење и повраќање, особено за време на  хемо или зрачна…

Read More >>