Преживеани Срби раскажуваат како им побегнале на нацистите

25/04/2017

Српски официјални личности и преживеани од холокаустот се собраа минатата сабота во поранешниот концентрационен камп Старо сајмиште во Белград за да го одбележат Денот на сеќавањето на холокаустот, при што двајца мажи кои се сега на 80-годишна возраст се присетија на нацистичката окупација за време на Втората светска војна, пишува Утрински. Осумдесет и двегодишниот Јозеф Баруховиќ и неговиот пријател пензиониран професор на Белградскиот универзитет Александар Ајзинберг, имаа среќа да преживеат…

Read More >>

Туризмот на удар на политичката пропаганда

23/04/2017

Руската туристичка организација ги демантира наводите на Министерството за надворешни работи дека во Црна Гора има непријатна состојба за Русите и дека треба да се чуваат од можни провокации, пишува Нова Македонија. – Ние остваривме контакти со соработниците на туристичките фирми што се наоѓаат во Црна Гора, како и со Русите што живеат во оваа земја. Никој од нив не забележал никаква негативност кон граѓаните од Русија, ниту се забележува…

Read More >>

Луксузната палата на Тито се продава за 50 милиони долари

19/04/2017

Деновиве, како што е потврдено за „Јутарњи.хр“ од дипломатски извори, со агенцијата „Даглас Елиман“ интензивно се договарале деталите за продажбата на луксузната куќа на њујоршката Петта авенија, која ѝ припаѓала на СФРЈ, а сега ја користат српски дипломати од Мисијата на Србија при Обединетите нации. Куќата се продава за 50 милиони долари, а објавените фотографии прикажуваат исклучителен луксуз, кој и денес владее во куќата што некогаш му припаѓала и на…

Read More >>

На жртвите на војната во Косово им се негира правдата

12/04/2017

Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Нилс Мужниекс, во понеделник соопшти дека 18 години по војната, Косово треба да ја запре неказнивоста на злосторствата извршени за време на конфликтот и да осигура дека сторителите ќе бидат изведени пред лицето на правдата, пишува Призма. Мужниекс, кој овие коментари ги сублимира во меморандумот за Косово, по неговата посета на оваа земја во февруари, изјави дека посебно внимание треба да се…

Read More >>

Црна Гора влегува во НАТО, а Македонија кога?

12/04/2017

Претседателот Доналд Трамп потпиша протокол за пристапување на Црна Гора во НАТО, со што заврши процедурата за ратификација во Соединетите Американски Држави, јави Гласот на Америка, пишува Утрински. Сенатот на САД претходно го ратификуваше Протоколот со огромно мнозинство на гласови од вкупниот број сенатори од двете партии – 97 гласаа за, додека само двајца сенатори, Ранд пол и Мајк Ли, беа против. Сенаторите, по давањето на „зелено светло“ за членство…

Read More >>

Вучиќ се плаши од кризата во Македонија

11/04/2017

,,За стабилноста и мирот во регионот многу е важно на мирен начин да се реши проблемот со формирањето на владата во Македонија. Тоа за нас е од огромно значење. Ако имаме незадоволни Албанци од состојбата во Македонија може проблемот од таму да се пренесе кај нас и да имаме проблеми на југот на Србија. Доколку пак, дојде до судир меѓу Македонците, што никој не посакува, тоа би предизвикало тешки последици…

Read More >>

Единствениот дипломиран вампиролог работи како келнер во Црна Гора

11/04/2017

Откако поминала една година од одбраната на магистерската теза, ништо не се променило, иако Ѓорѓе Оташевиќ магистрирал на тема која не е истражена во Црна Гора, пишува Утрински. Со развојот на интернетот и подобра достапност на разна литература, необичните професии и научни работи на поединци станаа се’ почеста појава во општеството. Ѓорѓе Оташевиќ од Беран отиде и чекор понатаму магистрирајќи пред една година на темата „Вампир или човек, моќта на…

Read More >>

Пензиониран полицаец фрлал со јајца врз зградата на Владата

31/01/2017

Драган Калкан, пензиониран полицаец од Србија, фрлил 11 јајца врз зградата на Владата, во знак на протест поради тоа што државата не му го признала учеството во војната на првата борбена линија.  Полицајците пред зградата не биле многу брзи, па Калкан успеал да ги фрли сите 11 јајца. Сепак, на крајот бил приведен.

Read More >>

Документите на ЦИА ја открија стратегијата на Тито за Советскиот сојуз

19/01/2017

Американската разузнавачка служба ЦИА на интернет објави 12 милиони страници од кои што е симната ознаката за тајност. Во овие документи, на повеќе места се споменува Југославија и нејзиниот лидер Јосип Броз Тито. Ниту еден од комунистичките лидери не бил предмет на таков интерес од страна на Крмемљ, колку што бил југословенскиот лидер Тито. Советската хиерархија очигледно се надевала дека ќе го искористи паѓањето на Тито за да го врати…

Read More >>

Чолиќ и Бреговиќ биле членови на УДБА?

17/01/2017

Интернет сајтот „Урбана Србија“ објави текст со наслов „Големата завера во Ју-Рокот“, каде што тврди дека УДБА своевремено ја држела рок-сцената под голема контрола во времето на Југославија. Редакцијата на овој портал се огради од содржината на текстот со зборовите дека материјалот им е испратен по мејл без потпис.  -Првиот регрут, природно, беше Горан Бреговиќ. Со него немаше големи проблеми, бидејќи ја сакаше идејата за југословенство, секс и дрога, па…

Read More >>