Академија Пандев од општинска до Прва лига

24/04/2017

Академија Пандев е новиот прволигаш по триумфот на гости над Тиквеш од 3-1. На пет кола до крајот од шампионатот во Втората лига струмичкиот клуб има 12 бода повеќе од второпласираното Скопје, што значи дека не може да биде послабо пласиран од второто место што води во Првата лига, пишува Нова Македонија. Академија Пандев е формирана во 2010 година и, како што кажува името, почнува со работа со најмладите категории…

Read More >>

„Големиот брат“ е решение за спортот?

24/04/2017

Дајте видеотехнологија. Тоа последниве месеци, па и неколку години, сѐ почесто се слуша како барање од спортисти од повеќе спортови. Секако, тоа се засили особено по големиот број судиски грешки, па и на највисоко натпреварувачко ниво. „Нова Македонија“ спроведе мини-анкета со тренери и со спортисти од трите најголеми екипни спорта, ракометот, фудбалот и кошарката, за тоа што треба да се направи за во нивните спортови да се намалат судиските влијанија…

Read More >>

Дарко Панчев: Ме држеа на аеродром затоа што реков дека сум Македонец

20/04/2017

Изјавата дека е Македонец, но и двата гола за победа на Црвена звезда во Атина, против домаќинот Панатинаикос, пред 25 години, го направија личност на натпреварот, на теренот и надвор од стадионот. Ретко кој љубител на фудбалот не го памети тој 4 март кога популарниот Кобра ги разлути Грците. Назначувањето на Дарко Панчев за нов спортски директор на Вардар и годишнината од натпреварот во Атина беа доволна причина грчкиот спортски…

Read More >>

Самсоненко ќе се повлече од Вардар заради судиите?

19/04/2017

Сергеј Самсоненко, сопственикот на Вардар, денеска на прес-конференција даде интересна изјава во која стави до знаење дека не му се допаѓаат судиите што треба да ја делат правдата на двете средби против Флензбург, пишува Телеграф. – Ги видовме судиите и не ни е јасно воопшто зошто во Скопје ќе ни судат Данци, а добро е познато дека Флензбург има голем број ракометари од оваа земја и спонзори што доаѓаат од…

Read More >>

Терористите повторно го напаѓаат спортот

13/04/2017

Светот на спортот одново е во шок, во неверување. Терористите повторно напаѓаат, не избираат места, градови, земји, сеедно им е дали станува збор за културни, хуманитарни, забавни или спортски настани. Битно им е само да има што повеќе луѓе на едно место, тоа да биде на јавна, позната локација, бројот на жртвите да биде што е можно поголем, општата несигурност да достигне кулминација и никој да не се чувствува сигурен…

Read More >>

Како да изнервираш навивач на Арсенал?

12/04/2017

Потсети го што сè освоија играчите кои не успеаа да ги задржат или покажи му ја табелата во Премиер лига во изминативе 10 години. А да не збориме за нивниот вечен пласман во Лига на шампиони кој фали во видеово.

Read More >>

Гол во првите две секунди од натпреварот

11/04/2017

Знаеш дека ќе биде натпревар за паметење кога во првите две секунди резултатот е 1:0. На натпреварот од првата дизивија на суперлигата West of Scotland меѓу Клајдбенк и Мерихил, се случи токму тоа. Во 14 часот почна натпреварот и по две секунди се тресеше мрежата на Клајдербенк.  Се претпоставува дека ова е најбрзиот гол во историјата на фудбалот. Мерихил на крајот на натпреварот славеа со 3:0.

Read More >>

Хет-трикот на Алиоски ќе биде запишан во историјата

11/04/2017

Изминатиот викенд екипата на Лугано за која со голем успех настапува Езгијан Алиоски со убедливи 4-2 славеше победа над Сион, а она што ќе биде запаметено од овој дуел е хет-трикот на нашиот репрезентативец. Имено, Алиоски за само осум минути (од 17. до 25. минута) постигна три гола, а тамошните медиуми пишуваат дека овој хет-трик е еден од најбрзите во швајцарскиот фудбал и сигурно ќе заземе место во историјата на…

Read More >>

Еден обичен ден на Интер за време на тројната круна со Мурињо

30/01/2017

Историска сезона на Интер се смета 2009/2010 кога освоија Скудето, Куп на Италија и Лига на шампиони или на италијански позната како Tripleta. Една доста занимлива претпоставка за тоа како им изгледал еден ден. Го има и нашиот кој не ја носел колата на перење, а требал да го вози Мурињо, пишува Офф.нет. 4:00 часот наутро. Балотели се враќа од дискотека мртов пијан, му дава 500 евра на бездомник, едвај…

Read More >>

Македонскиот капитен има најголема „донација“

27/01/2017

Со 50-те гола на Светското првенство во Франција, капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров има најголем придонес во хуманитарната акција на реномираниот дански спортски бренд „Хумел“. За да помогне во борбата против насилството меѓу младите, компанијата „Хумел“ со почетокот на СП во Франција спроведе хуманитарна иницијатива во која за секој постигнат гол на 15 ракометари што се заштитни лица на брендот „Хумел“, се донираа по 15 евра во борбата…

Read More >>