Викендов ќе се одржи балканска трка со моќни возила во Охрид

30/06/2017

Здружението „Off Road“ од Охрид викендов ќе има полни раце работа околу организацијата на балканска трка со моќни возила во 3 класи. Како што откриваат организаторите, трката ќе се одржи на 1 и 2 јули, а патеката за одмерување на силите се простира од Охрид, преку селата Лакочерај, Сирула, Лешани, манастирот Св.Илија, Плаќенската планина, Мазатар, Куратица, Расино, Вапила Лакочерај и Лескоец, а кампувањето е во кампот „АС“ во Струга. Според…

Read More >>

Даниел Китески е првиот Македонец кој го искачи „Кардунг Ла“ во Индија

01/06/2017

Петок, 27-ми мај, 2017. Тоа е денот кога Даниел Китески стана првиот Македонец кој се искачил на врвот Кардунг Ла (5,602 метри) во регионот Кашмир, лоциран во Северна Индија. Очигледно, ова не е еден од највисоките врвови во светот, но она што го прави недостапен и опасен за туристите не се невообичаено реткиот воздух, ниту дебелите слоеви снег кои остануваат на планината преку целата година, туку терористите од Пакистан и…

Read More >>

Текстилна работничка: Уште и за леб да трпиме!

26/05/2017

Текстилна работничка, со 19 годишно работно искуство, самохрана мајка на две веќе полнолетни деца, пред камерите на ЦИВИЛ Медиа, ја раскажува својата животна приказна и голготата на текстилните работнички во Македонија.

Read More >>

Вртоглаво намалување на цените на маслото од канабис во македонските аптеки

26/05/2017

Маслото од канабис кое досега беше достапно во аптеките низ Македонија и кое предизвика лавина коментари поради високата цена, сега може да се набави за двојно помали пари. Оваа информација ја потврди компанијата „Реплек“, која всушност е производител на маслото, а како што дознаваме, најверојатната причина за големото намалување претставува новата конкуренција која наскоро треба да ги наполни аптекарските полици со многу поевтино масло од канабис. Па така, маслото со…

Read More >>

Зијадин Села е итно хоспитализиран, новата Влада ќе почека

19/05/2017

Иако мандатарот Зоран Заев најави брзо формирање на новата влада, од објективни причини тоа сепак нема да оди толку брзо. Имено, за жал, здравствената состојба на еден од клучните партиципиенти во преговорите за состав на новиот кабинет, лидерот на ДР-ДПА, Зијадин Села, се влошила и тој морало да биде хоспитализиран надвор од Македонија. Како што е познато, Села беше сериозно повреден при инцидентот во Собранието на 27 април, по што…

Read More >>

Екстерното тестирање оди во историјата

19/05/2017

Oбразовниот  систем со години произведува неквалитет поради погрешни законски решенија и политики кои беа произволни и експериментални.  Потребни се сериозни реформи и измени кои ќе значат неколкугодишна макотрпна работа, во сите нивоа на образование- вели за Фактор, универзитетскиот професор Петар Атанасов.  Образованието според него како никогаш досега не паднало на дното по квалитет, вредности и знаење. Па така со години во училиштата се вработуваат кадри по партиски клуч кои ниту…

Read More >>

НАТО бара војници од Македонија за борба со талибанците

18/05/2017

Северноатлантската алијанса заговара нова етапа во своите воени операции на Блискиот Исток преку испраќање дополнителни воени трупи за борба против талибанците во Авганистан. Оваа опција ја најави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој испрати јавен повик од земјите-членки на сојузот, но и до аспирантите за влез во Алијансата, од кои побара испраќање воени сили во Авганистан, пишува Нова Македонија. Тој нагласи дека, имајќи ја предвид безбедносната ситуација „полна со…

Read More >>

Уште една компанија ќе продава масло од канабис во македонските аптеки

18/05/2017

Компанијата за производство на лекови „Реплек“ добива сериозна конкуренција на пазарот кога станува збор легалната продажба на маслото од канабис. Имено, како што е наведено на официјалната страница на „Freyherr Macedonia“, наскоро во сите аптеки ќе се продава екстракт од коноп (12%), кој е целосен екстракт од цветови на органски одгледуван коноп „канабис сатива“ во Германија. -Производот е резултат на безбеден пристап во производството на високо квалитетен екстракт од коноп….

Read More >>

Шест децении со длетото и со дрвото

18/05/2017

Господ ми дал дарба да бидам сестран уметник, а со работа, со посветеност и со голема љубов, талентот го надградував и на најдобар начин го искористив да создадам кариера за почит. Создадов многу ремек-дела во повеќе области, за што бев наградуван и пофалуван. Особено сум горд што моите копаничарски и други дела ги красат многу цркви и манастири во Македонија и во странство, многу институции, фирми и домови, пишува Нова…

Read More >>