• Јаков Дренковски одржа рок-концерт како во старите добри времиња
  • „Металика“ најави нова турнеја
  • Кичот на мафијашките гробови во Екатеринбург
  • Откриена пештера со најстарите ракописи од Библијата
  • Kражбата на „Мона Лиза“ за која бил уапсен Пикасо
sobor

Читајте пред да размислувате, г. Андов!

Достојно за пофалба е тоа што познатиот југословенски амбасадор и нашиот прв собраниски спикер, почитуваниот публицист, г. Стојан Андов, отвора дебата во однос на начинот на кој непризнатата МПЦ самопрогласува автокефалија. Конструктивната расправа е точниот придонес за евентуалното решавање на постоечкиот горлив проблем со кој се соочува МПЦ. Притоа од голема помош се и невистините, кои г. Андов, без задна намера, изобилно ги излева низ своите два написи, бидејќи нивната…

Read More >>
jakov

Јаков Дренковски одржа рок-концерт како во старите добри времиња

Познатиот композитор и пејач Јаков Дренковски, кој е миленик на повеќе генерации, завчеравечер одржа концерт во киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар во Скопје. Иако голем дел од публиката го познава како урбан трубадур, кој настапува сам со својата гитара, овој пат се претстави во една поразлична варијанта, пишува Нова Македонија. Тој завчеравечер беше придружуван од рокенрол-бенд, во кој членуваат Данаил Дарковски-Дарко на бас-гитара, потоа Трајче Органџиев на клавијатури, Спиро…

Read More >>
metalika

„Металика“ најави нова турнеја

Американската хеви метал група „Металика“ објави дека на 10 мај ги почнува своите тримесечни концертни настапи во САД и Канада, што ќе биде прва турнеја на бендот по 2009 година. Турнејата, во чии рамки „Металика“ ќе има 25 настапи, ќе почне со концерт во американскиот град Балтимор на 10 мај, а ќе завршува во канадскиот град Едмонтнон на 16 август. На турнејата ќе биде промовиран десеттиот студиски албум на „Металика“…

Read More >>
grob

Кичот на мафијашките гробови во Екатеринбург

Гробиштата во Екатеринбург, Русија, претставуваат место на почивање на повеќемина локални гангстери, кои го загубија животот во меѓусебните пресметки во текот на 90-те години на минатиот век. Нивните гробови се препознатливи според огромните надгробни плочи, кои ги красат портрети на мафијашите во скапа облека и со накит, со чаша алкохол или со цигара во раката. Покрај припадниците на организираните криминални групи, честопати се прикажани и нивните девојки и луксузни автомобили….

Read More >>
Hebrew University archeologists find 12th Dead Sea scrolls cave

Откриена пештера со најстарите ракописи од Библијата

Хебрејскиот универзитет во Ерусалим вчера објави дека има откриено нова пештера во која се наоѓаат ракописи кои биле пронајдени во Мртвото Море. Ова е едно од најважните откритија за писмените материјали откако беа пронајдени пред околу 60 години. Овие текстови, кои датираат од периодот меѓу третиот век пред нашата ера и првиот век од нашата ера се збирка од речиси 1.000 пергаменти, а најголем дел од нив се на хебрејски…

Read More >>
slika4

Kражбата на „Мона Лиза“ за која бил уапсен Пикасо

„Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи, веројатно е најпознатото уметничко дело во светот, кое се поврзува и со бројни инциденти и невообичаени случки, како што е нејзината кражба на 21 август 1911 година. Исчезнувањето на уметнината го забележал францускиот сликар Луј Беро, кога дошол во „Лувр“ следниот ден. Тој требал да направи скица од сликата, па го прашал обезбедувањето каде е „Мона Лиза“, на што му одговориле дека веројатно ја…

Read More >>
slika3

Смртоносно селфи со кобра

Тинејџерот Сомнат Мхатре, заштитник на животните во Мумбаи, починал откако го каснала кобра при обид да ја бакне и да се слика со неа, пишува весникот „Дејли мирор“. Весникот вели дека овој млад човек бил волонтер, ги чувал змиите и се грижел за нив. Во текот на својот живот, овој осумнаесетгодишник им помогнал на повеќе од сто луѓе да ги избегнат опасните змии. Неговите пријатели велат дека Мхатре требал да…

Read More >>
slika1

Најголемото семејство во светот на една фотографија

Повеќе од 500 членови на едно кинеско семејство од седум генерации позираше за да направи семејна фотографија во селото Шише, во источната кинеска провинција Жеџијанг. Членовите на фамилијата Рен се сликале за време на новогодишниот празник, додека ја дочекувале лунарната кинеска Нова година, која во Кина се обележува со голем семеен собир и ручек. Фотографот Жанг Лијанжонг ја направил фотографијата со помош на дрон во близина на селото. Тој за…

Read More >>
bob marli

Изгубените песни на Боб Марли пронајдени во хотелски подрум

Магнетните ленти со аудиозаписи на Боб Марли, кои 40 години се сметаа за изгубени, конечно се пронајдени во еден хотелски подрум во Лондон. Станува збор за 13 ленти, кои биле најдени во картонски кутии во подрумот на лондонскиот хотел „Кансел рајз“, каде што Боб Марли престојувал за време на европските турнеи на средината на 1970-тите години. Лентите познати како „изгубените мастери“ се доста оштетени, но благодарение на новите аудиотехники, звукот…

Read More >>
nacist

Нацистите повеќе се грижеле за јастозите отколку за луѓето

Нацистите засекогаш ќе бидат запаметени по нивната суровост, па затоа е изненадувачко откритието дека однесувале со грижа кон животните. Ваквата практика се забележува според законите за заштита на животните кои ги усвоиле кога дошле на власт. Во 1933 година, на сила стапиле закони според кои се регулира убивањето на животни. Членот на водството на Нацистичката партија, Херман Геринг, соопштил дека тоа е „крај на незапаметеното мачење и страдање во експериментите…

Read More >>
Close
Please support the site
Ве очекуваме на Фејсбук