• Од девојка од скромно семејство до „прва дама на пеколот“
  • Позитивните ефекти на маслата од канабис
  • Зоран Маџиров веќе шест месеци во кома
  • Кочанчанец комуницира со небото, ги брка облаците и го повикува сонцето
  • Селдин Салиу од Требиште првак во уметничко лизгање во Италија
kalimero.mk fudbal topka

Академија Пандев од општинска до Прва лига

Академија Пандев е новиот прволигаш по триумфот на гости над Тиквеш од 3-1. На пет кола до крајот од шампионатот во Втората лига струмичкиот клуб има 12 бода повеќе од второпласираното Скопје, што значи дека не може да биде послабо пласиран од второто место што води во Првата лига, пишува Нова Македонија. Академија Пандев е формирана во 2010 година и, како што кажува името, почнува со работа со најмладите категории…

Read More >>
parking

Глупавите возачи не го користат паметниот паркинг

Барањето празен паркинг секогаш претставува фрустрација за возачите, оти и на легална паркирна површина најчесто треба да вртите неколку круга со возилото и да загубите драгоцено време, за конечно да се паркирате. А ова никако не оди заедно со темпираното време на возачите во главниот град, кои секогаш негде брзаат.Токму затоа во сите европски метрополи, според системот на таканаречените паметни паркинзи, возачите можат однапред да добијат информација дали паркингот што…

Read More >>
slika2

„Големиот брат“ е решение за спортот?

Дајте видеотехнологија. Тоа последниве месеци, па и неколку години, сѐ почесто се слуша како барање од спортисти од повеќе спортови. Секако, тоа се засили особено по големиот број судиски грешки, па и на највисоко натпреварувачко ниво. „Нова Македонија“ спроведе мини-анкета со тренери и со спортисти од трите најголеми екипни спорта, ракометот, фудбалот и кошарката, за тоа што треба да се направи за во нивните спортови да се намалат судиските влијанија…

Read More >>
gruevski gjorge

Шпигел: ЕУ планира санкции против Македонија

Во ЕУ се разговара за забрана за патување и блокада на сметки на водечките македонски политичари. Германски Шпигел јавува дека Меркел го предупредила Груевски да престане со блокадата, пишува ДВ. Земјите-членки на ЕУ започнаа со конкретни дискусии околу санкции против Македонија, објавува германскиот магазин Шпигел. „Иако во Европската служба за надворешна политика сѐ уште јавно не се дискутирало за тоа, на крајот веројатно ќе се одлучат за санкции, изјави еден…

Read More >>
protest1

Македонија се збогува од Европа

Неуспехот на обидите за демократизација во Македонија има и регионални последици. Доколку Западот се повлече од својот ангажман, тоа ќе им сигнализира и на соседите дека ЕУ-перспективата е уште подалечна, пишува Стандард „Бројни дипломати со недели бараат решение за пат-позицијата во Македонија. Но, национал-конзервативната владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ со помош на својот вазал Ѓорге Иванов, цврсто се држи до власта- спротивно на демократските правила и европските вредности. Европската народна партија одамна…

Read More >>
demencija

Научниците пронајдоа лек за деменција

Научниците се надеваат дека откриле лек кој ги запира сите невродегенеративни мозочни болести, вклучувајќи деменција која претставува постепено губење на менталните способности, што резултира со губење на меморијата, промена во однесувањето, односно губење на социјалните способности. Нивното истражување покажало дека антидепресивните и антиканцерогените соединенија го нормализираат производството на протеини во мозокот на лабораториските глувци. Со тоа може да се спречи штетата која ја предизвикуваат Алцхајмеровата болест и деменцијата, пишува Утрински….

Read More >>
slika1

Првиот македонски војник ги памети првите денови пред 25 години

Велес – На 13 април 1992 година, нешто по 15 часот во касарната во Охрид стигна првиот македонски регрут. Велешанецот Панче Јамандиев, кој заминал во војска на 21-годишна возраст, денес, 25 години подоцна ретко зборува за моментот кога застана во македонскиот строј, пишува Утрински. „Не знам зошто, но во последниве години почна да се пишува дека првиот македонски војник стигнал во касарна на 15 април. Тоа не е точно, беше…

Read More >>
opstina

Албанските општини се мачат со македонскиот јазик

„Сајтот е во изградба. Ве молиме посетете не’ подоцна“. Ова е пораката што ќе ги дочека посетителите на македонската верзија на интернет-страницата на скопската Општина Чаир (www.cair.gov.mk). И тоа е состојба што трае со години, бидејќи „градежните работи“ никако да завршат. Затоа, пак, во општината каде што живеат над 65.000 жители од различни вери и националности, совршено добро функционира верзијата на албански јазик, па гостите можат да се информираат за…

Read More >>
Kenzo tange

Архитектонски факултет барал да ја откупи макетата на Скопје на Танге

Макетата на Скопје била поставена на средина на салата за состаноци, но никој не водел грижа за неа, па истата полека била уништувана, особено откако Заводот за урбанизам бил преместен од бараките и истите биле користени како собиралишта. Покрај макетата на Танге, во пожарот изгореа и голем број документи и материјали со историска и уметничка вредност, што само укажува на генералната негрижа кон вредностите. Целосната сторија прочитајте ја на Плусинфо.

Read More >>
popovski

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ сè уште „држат“ министерски позиции

Никола Попоски, Никола Тодоров, Елизабета Канческа Милевска и премиерот Емил Димитриев иако се пратеници со верифициран мандат, тие уште ги вршат министерските функции. Нивните имиња ги нема ниту на веб-страницата на Собранието, пишува Слободен печат. Според Стојан Андов, поранешен претседател на Собранието, никој не може да биде пратеник и министер, ниту пак да зема две плати. Со верифицирањето на пратеничкиот мандат, запира претходната функција, освен ако пратеникот веднаш не се…

Read More >>
Close
Please support the site
Ве очекуваме на Фејсбук